شماره های پیشین

از مکتب‌خانه‌ تكيه تا مدرسه‌ بوعلی سينا

تاریخ درج : شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۵
شماره روزنامه: 
ضعف اقتصادی باعث ضعف فرهنگی شده است

حتما با مکتب و مکتب‌خانه‌های قدیم آشنا هستید و می‌دانید که چقدر مدارس دیروز با امروز متفاوت شده ‌است، اما برای اینکه از گذشته تا به حال مدارس محله عاشق‌آباد را بدانیم بد نیست پای صحبت‌های شیرین دکتر سید مجتبی حسینی، دکترای ادبیات، ‌دبیر و مدرس دانشـــــگاه‌های فرهـــــنگیان و شهــــــرکرد بنشینیم.

 

 

 

 

از مکتب‌خانه تا مدرسه
عاشــــــق‌آباد از روزگـــــاران پیــــشین دارای مکتب‌خانه بوده‌است، اما از 70سال پیش مکانی که به «تکیه» معروف بود، به عنوان مکتب‌خانه مورد استفاده قرار گرفت و پس از ایجاد نظام آموزشی جدید، کاربرد مدرسه یافت.از سال 1345مردم شروع به ساخت مدرسه‌ای کردند با نام «بوعلی سینا» که در سال 1351 آماده‌شد و در آن زمان بهترین مدرسه بین محله‌های همجوار به شمار می‌رفت و چون تنها مدرسه راهنمایی در آن سال‌ها بود، از محلات اطراف مثل مارچین و بابوکان هم در آن تحصیل می‌کردند. این مدرسه هم‌اکنون به عنوان دبیرستان متوســـطه دوره اول فعالیــــــت دارد، اما به لحاظ فرسودگی ساختمان، نیاز به بازسازی کامل دارد.درسال1356 هم یک مدرسه دخترانه ساخته شد. بعد از انقلاب اسلامی مدارس دیگری در محله ساخته شد که «بانو مجتهده امین» یکی از خیرین، برای ساخت این مدارس بود و البته همت اهالی محله نیز کارساز بود.

 

 

 

 

آمار فعلی دانش‌آموزان
 مدرســــــه ابتــــدایی پســـرانه شهید مطهری: 390 نفر
 مدرســه ابتدایی دخــــترانه مجتهده امین: 370 نفر
 دبیرستان شهدای عاشق‌آباد (دوره اول): 180 نفر
 دبیرستان دخترانه مجتـــهده امین (دوره اول): 170 نفر
 دبیرسـتان دختــــرانه محـــدثه ‌(دوره دوم): 200 نفر (توسط خیریه همدانیان و با کمک مردم محل حدود 15 سال پیش ساخته شده است.)
 دبیرستان پسرانه جمال (دوره دوم): ۱۲۰ نفر (واقع در شهرک کوثر)

هنرستان کار و دانش حاج عباس صناعت: 410 نفر (البته دانش‌آموزان دبیرستان دوره دوم  و هنرستان از دیگر محلات نیز هستند.)

 

 

 

 سید مجتبی حسینی در ادامه افزود: هر سال حدود ۶۰ تا۷۰ نفر کنکوری داریم البته دانشجوی پزشکی در این محله کم است، اما دررشته‌های پیراپزشکی، فنی، مهندسی و علوم انسانی بسیار است.
ضمن ایــــنکه در عاشـــــق‌آباد بیش از۵۰۰ نفر مدرک دانشــگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته‌های مختلف) دارند و به همین تعداد، دانشجو در حال تحصیل هستند.

 

 

 

 

لزوم فرهنگ سازی برای آموزش
از لحاظ مشکلات باید گفت، بعضی از نیاز به تخریب و بازسازی دارد و مشکل عمده اهالی عدم اطلاع از اهمیت و جایگاه آموزش است. در حقیقت ضعف اقتصادی باعث ضعف فرهنگی شده و متقابلا ضعف فرهنگی مانع از پیشرفت اقتصادی شده است، مثلا جای کتاب در سبد خرید خانواده‌ها خالی و جای آن را خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها و کالاهای بی‌ارزش و زیان‌بار پرکرده‌است.به هر حال اراده معطوف به عمل در این زمینه کم است، چه از طرف مردم و چه از طرف دست‌اندرکاران! که باید در حد توان برای فرهنگ‌سازی سرمایه‌گذاری کرد و در واقع باید برای بهبود آموزش تلاش بیشتری کرد از جمله اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی برای خانواده‌ها به صورت کارگاهی می‌تــــواند تاثیر خوبی داشته باشد.

url : http://hammahale.com/node/15998

دیدگاه جدیدی بگذارید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.