شماره های پیشین

بدرقه شهدا با نوای نوحه ها

تاریخ درج : دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
خیابانی که ما را به منزلگاه آسمانی ها می رساند ؛

لیلا یزدانی

 

 

 فیض؛خیابانی که بین فلکه های فیض و فرودگاه محصور است و با فرودگا ه قدیمی اصفهان وتخت فولاد شناخته می‌شود.اصفهانی ها  تا سال 62 ، برای سفراخروی(تخت فولاد) وسفرهای دنیوی (فرودگاه )بایدازاین خیابان می گذشتند. خیابانی که برای مردم  خاطره سازوبخشی ازهویت شهر است .از تشییع شهدا دراین خیابان و بدرقه آنها تا گلستان شهدا پیر وجوان همه خاطره دارند.قدیمی ها خاطرات دهه 60 و دوران دفاع مقدس را به خاطرمی آورند وجوان ها  ازبدرقه شهدای مدافع حرم خاطره دارند.آن هنگامی که نوای نوحه ها در خیابان ومیدان فیض طنین انداز می شد. برای آشنا شدن با خیابانی که بخش ازهویت اصفهان است و برای اصفهانی ها خاطره ساز ، پای صحبت یکی از کسبه قدیمی خیابان فیض نشستم. غلامرضا کاشفی نسب 67 سال دارد و نیم قرن دراین خیابان به کسب مشغول است وپیش از وی نیز پدرش به این کسب مشغول بود و او وبرادرش نیزاز دوره نوجوانی کار را از پدر آموختند. به سلمانی قدیمی خیابان فیض که وارد می شویم، فضای مغازه  به ما می‌گوید که مربوط به خیلی دورهاست و ظاهر قدیمی آن سریال آرایشگاه زیبا را به خاطرم می آورد. آرایشگاهی که درآن حوادث تلخ و شیرین زیادی رخ می داد. اوستای سلمانی این آرایشگاه گوش شنوایی برای حرف ها،قصه وغصه های مردم داشت و  سلمانی هایی را معرفی  می کرد که این روزها کمتر نظیر آن را درشهر می بینیم.وقتی از گذشته خیابان فیض وچهره قدیمی این خیابان می پرسم، ابتدا ازاین خیابان با نام خیابان تشریفات یاد می کند که به دلیل همسایگی با فرودگاه شهر به این نام شهره بود ومهمانان داخلی و خارجی که به اصفهان واردمی شدنداز این خیابان می‌گذشتند و بعد از خیابانی می‌گوید که باریک ونصف خیابان امروز بود و اولین خیابانی بود که برق کشی شدو روشنایی و نیمی از آن آسفالت داشت و نیمی دیگربرای زیبایی از خاک قرمز پوشیده شده بود. درخیابان فیض کمتر اثری ازساختمان های قدیمی می بینیم ووقتی از استاد درموردوجود ساختمان های قدیمی می‌پرسم، به تخریب همه ساختمان های قدیمی اشاره می کند ؛ساختمان هایی که تخریب شدند تا خیابان های آیت الله ارباب وشیخ مفید از آن سر برآورند وبررفت وآمدهای این خیابان بیفزایند. ساختمان های قدیمی این خیابان دوطبقه با تیرهای چوبی بودند که جای خود را به ساختمان های بلند طبقه مدرن با نماهای سنگی و آجری داده اند.    

 

 

 

   کوچه های این محل به باغ ها ختم می شد
سرسبزی ویژگی دیگراین خیابان بوده که وی به آن اشاره می کند؛ روزگاری  که باغ‌های متعدد این خیابان شهره بود.درمحلی که امروزخیابان های آیت الله ارباب و شیخ مفید ومرکز بهداشت ملاهادی سبزواری قراردارد،باغ انگوری که رعیت های بسیاری درآن کار می‌کردند واکنون بخشی از آن به شکل زمین بایری درابتدای خیابان شیخ مفید باقی‌مانده است . کوچه های این خیابان همه به باغ‌هایی ختم می شدند و به نام آنها شناخته می‌شدند ؛ باغ اناری،باغ توتی،  باغ کاج .  استادغلامرضا از نمازگزاران مسجد تاریخی  محله فیض ؛رکن الملک است وازاین مسجد به عنوان تنها ساختمان قدیمی محله یاد می کند که بدون تغییر مانده است ؛ مسجد باز سازی شده اما شکل قدیمی آن همچنان حفظ شده است  و در کنار آن حوزه های علمیه برادران و خواهران شکل گرفته است.وی از آب‌انبارهای تکیه کازرونی وآب انبار مسجد رکن الملک به‌عنوان دیگر بناهای تاریخی محله یاد می‌کند و از دوران کودکی که با پدر به آب انبار مقابل تکیه کازرونی می رفته است، می‌گوید؛ 20 پله ای که باید پایین می‌رفتند تا به آب برسند. بخشی از آب انبار رکن الملک اکنون کتابخانه است . وقتی ازمغازه‌های قدیمی خیابان می پرسم از بقالی ها، میوه فروشی و سقط فروشی‌های خیابان یاد می کند و از نانوایی تنوری قدیمی می گوید که بعدها با مغازه های جدیدجایگزین شد.استاد تشییع شهدا دردوران دفاع مقدس در خیابان فیض را به‌خاطر می آورد؛روزهایی که اصفهانی ها پیرو جوان وبانوان با کودکان ساعت ها زودتر به میدان وخیابان فیض می آمدند تا آنها را که برای حفظ وطن رفته بودند بدرقه کنند. آن روزهایی که نوای نوحه‌های مذهبی درهمه محل شنیده می شد وهنوز هم می توان با گوش جان فریاد «الله اکبر» تشییع کنندگان را شنید و اصفهانی ها از هردوره فیض خاطره دارند . ازمیدان  فیض می پرسم که آیا درقدیم نیز به شکل کنونی بود، پاسخ می شنوم که در قدیم خبری از میدان نبود و ازپل خواجو تا فلکه فرودگاه خیابانی مستقیم وجود داشت و درمحل میدان کنونی چهارراه کوچکی وجود داشت که محل اتصال خیابان های فیض، آپادانا و میر بود. استاد از روزهایی می گوید که خودرو ها ازروی پل خواجو عبورمی کردند و خط 7 اتوبوسرانی نیز از این پل می گذشت وارتباط این سرشهر با آن سر شهرازاین محل بر قرارمی شد.

 

 

    کارخانه های محله
محله فیض کارخانه هم داشته است واستاد به بانک ملی فیض اشاره می کند که روزگاری کارخانه پارچه بافی صنایع پشم بوده است وبعدها به زمین بایری تبدیل شده که بانک ملی ازآن سربرآورده است.اتاق بازرگانی و نگارستان امام خمینی نیز کارخانه دخانیات بوده است .

 

 

   باغی که پزشکی قانونی شد
استاد به پزشکی قانونی در ابتدای خیابان فیض اشاره می کند که هرتجمع افراد سیاه پوش که عزیزی از دست داده‌اند و صدای گریه آنها بلند است، خاطر اهالی محل را مکدر می کند و می‌گوید روزگاری باغ بادامی که پر از درختان بادام بود در این محل قرار داشت که درختان بادام و دیوارهای کاهگلی آن که نماد کوچه‌باغ‌های اصفهان بود،تصویری زیبا پیش چشمان اهالی محل ترسیم می کرد. 

url : http://hammahale.com/node/16071

دیدگاه جدیدی بگذارید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.