شماره های پیشین

مسیر تشریفات، بـــدون تشــــریفــات

تاریخ درج : سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

لیلا یزدانی

 

 

مسیر فرودگاه شهید بهشتی تا اصفهان در مقیاس و سیما هیچ تناسبی با شهر ندارد و در نگاه اول  با وجود کارگاه های صنعتی  و خدمات خودرویی بیشتر به پیکره ای صنعتی و تحقیقاتی شباهت دارد .  كاربری های صنعتی ، سطوح ترافیكی ، طبیعت تخریب شده، پسماندها  و نخاله‌های ساختمانی انباشته شده بر روی هم در دو سوی این مسیر تکه های ناهمگون پازل تصویر مسیر فرودگاه تا اصفهان هستند که از این مسیر یکی از بی هویت ترین ورودی‌های شهر اصفهان را می سازند . گردشگرانی که از  فرودگاه  به این مسیر پا  می گذارند و به دنبال تابلوی راهنما، از این مسیر تردد می کنند تا به مقصدشان در مرکز شهر  برسند ،در طول مسیر به درک مناسبی از تاریخی ترین شهر ایران نمی رسند . آنها تنها «سختی وارد شدن» به اصفهان را احساس می کنند . آنچه  آنها از حال و هوای این مسیر طولانی درک می کنند ، تنها آزاد راهی پر سرعت است که   کمتر نسبت به گذر ایمن از آن خوش بین هستند . در همه دقایقی که گردشگران درحال  گذر از این مسیر هستند ، نگرانی از سالم رسیدن به مقصد بر جانشان چنگ می‌زند و تازه آن وقت به آرامش می رسند  که در انتهای مسیر اثری از خیابان و منازل  شهر اصفهان  از دور پدیدار می شود و می‌توانند نفس راحتی بکشند.

 

 

 

فرش قرمز در مسیر فرودگاه پهن کنیم
دبیر مجله گردشگر مثبت با بیان اینکه اولین مواجهه یک گردشگر با  یک شهر مسیر ورودی فرودگاه تا آن شهر است ، به مسیر فرودگاه شهر بنگلورهند تا این شهر اشاره می کند که جاذبه های این مسیر تصویری را که گردشگران از کشور هند دارند، برهم می زند و تصویری زیبا تر  ترسیم می کند .نفیسه حاجاتی از معرفی جاذبه های گردشگری شهر بنگلور بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی در طول این مسیر می گوید که کمک می کند گردشگران قبل از رسیدن به شهر با این جاذبه ها آشنا شوند .دسترسی آسان مسافران از فررودگاه به این شهر از دیگر نقاط قوت فرودگاه این شهر است .حاجاتی به تنوع سیستم های حمل و نقل در فرودگاه وین هم اشاره می‌کند و از تنوع قیمت این سیستم ها می گوید که سبب می شود هر مسافر براساس توانایی مالی خود یکی از سیستم ها ر ا انتخاب کند .او به دسترسی های مناسب از شهر برلین تا فرودگاه این شهر هم اشاره می‌کند که سفر را برای گردشگران آسان تر می کند .وی به فرودگاه شهر دوسلدرف آلمان و جاذبه های گردشگری آن هم اشاره می کند . فرودگاهی که یکی از سیستم های حمل و نقل آن ، اسکای ترن، به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل شده است و توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب می کند . وی به ضرورت فراهم کردن سیستم های حمل و نقل متنوع در فرودگاه اصفهان تاکید می کند و با بیان اینکه مسیر فرودگاه تا شهر اصفهان مسیری است که گردشگران با گذر از آن به شهر مشرف می شوند، می‌گوید: ‌باید تلاش کنیم که گردشگران قبل از تشرف، با شهر آشنا و با آمادگی به آن وارد شوند  . حاجاتی تاکید می کند باید برای گردشگران در مسیر فرودگاه فرش قرمز پهن کنیم .

 

 

 

برندهای اقتصادی پاریس  در مسیر
مریم  طباطبائیان، پزشک جراح که دو بار به پاریس سفر کرده است، از قطار شهری واتوبوس های مسیر فرودگاه که دسترسی به شهر پاریس را از فرودگاه تسهیل می کند، می گوید. وقتی از منظرشهری مسیر فرودگاه می پرسم، درپاسخ تاکید می کند که بخش هایی از مسیر فرودگاه، از منظر شهری قابل قبولی برخوردار است و در بخش هایی هم ناهماهنگی هایی در مسیر ورودی به چشم می خورد.آنچه به قطعیت می توا ن گفت، ورودی نامناسب فرودگاه اصفهان است که منظر شهری در بخش های از مسیر مخدوش شده است و در شأن اصفهان فرهنگی و تاریخی نیست.    معین، یکی از شهروندانی که برای بازدید از جادبه های گردشگری پاریس بیش ازچند باری به این شهرسفر کرده و از دو مسیر فرودگاه های شارل دوگل واورلی به شهر پاریس عبور کرده است،می‌گوید:‌ در مسیر فرودگاه تا  شهر پاریس تابلوهای بزرگ تبلیغاتی وجود دارد که در آنها از نمادهای شهر پاریس، برج ایفل  ومیدان شارل دو گل استفاده شده است و در سراسر مسیر می توانیم بیلبوردهای تبلیغاتی برندهای معروف پاریس شنل و دیور را ببینیم. وی تاکید می کند در داخل مترو هم نمادهایی از شهر پاریس وجود  دارد.  یکی از مدیران استانی اصفهان که به پاریس سفر کرده است ، از ترافیک سنگین مسیر فرودگاه شارل دوگل تا شهر پاریس می گوید و گزینه های متعدد برای سفر به شهرپاریس از فرودگاه را  یکی از نقاط  مثبت این فرودگاه می داند و می‌گوید:‌  برای رسیدن به شهر پاریس آخرین لاین قطار شهری در اختیار مسافران قرار دارد  و در انتهای مسیر نیز با استفاده از آسانسوری، مسافران به راحتی و بدون کوچک‌ترین زحمتی  می توانند به ورودی ایستگاه در لاین های بالاتربرسند.وی می گوید زیر باند فرودگاه بزرگراهی احداث شده است که به هنگام فرود آمدن هواپیما مسافران می توانند خودرو های در حال حرکت در این بزرگراه را مشاهده کنند.ژاله ابراهیمی، تور لیدر، هم به مسیر فرودگاه تا شهر پاریس به عنوان مسیری اشاره می کند که بسیار پر ترافیک است و در پاسخ به اینکه منظر شهری این مسیر چه ویژگی های دارد ،می گوید :‌بخش هایی از مسیر از منظر مناسبی برخوردار است و در بخش های از مسیر هم با ساختمان های فرسوده ای مواجه هستیم .

 

 

 

 احداث تقاطع غیرهمسطح شهید اردستانی
احداث تقاطع غیرهمسطح شهید اردستانی در کیلومتر ۷ رینگ حفاظتی اصفهان در تقاطع با بزرگراه شهید اردستانی،‌ آزادراه فرودگاه طرحی است که در چند سال گذشته دراولویت اجرا قرار گرفته است.سال گذشته  طراحی این پروژه تکمیل شد و ۲۰ میلیارد تومان اعتبار به آن تخصیص یافت.در سال گذشته امکان اجرای سازه پل با توجه به آزادسازی های اطراف آن وجود داشت ، اما اجرای رمپ های این تقاطع از هر طرف نیازمند تکمیل آزادسازی ها بود و مراحل نهایی آزادسازی مسیراین طرح با هماهنگی‌های انجام شده بین شهرداری های  مناطق ۱۰ و ۱۴ در جریان بود .آبان ماه سال گذشته بود که معــاون عمران شهری شهـــرداری اصـــفهان در گفت‌وگو با اصفهان زیبا با بیان اینکه  تقاطع غیرهمسطح شهید اردستانی یکی از تقاطع های غیر همسطح چهارمین حلقه ترافیکی شهر است که اجرای آن در اولویت قرار دارد، از آغاز عملیات اجرایی این تقاطع پس از تکمیل آزادسازی ها تا پایان سال خبرداد، ولی این طرح سال گذشته اجرایی نشد .مدیر منطقه 10 شهرداری اصفهان با بیان اینکه تقاطع غیر همسطح شهید اردستانی که بیشتر محدوده آن در منطقه 14 واقع شده  است، با همکاری منطقه 10 و 14 احداث می شود، تاکید می کند : شهرداری منطقه 10در آزادسازی این طرح مشارکت دارد . عبدالرسول امامی تاکید می کند که مدیریت شهر اصفهان بر کلید خوردن عملیات اجرایی طرح تقاطع غیرهمسطح شهید اردستانی تاکید دارد و می گوید : برای آغاز عملیات اجرایی طرح، باید زیر ساخت های آن فراهم شود و آزادسازی های طرح به پایان برسد.به گفته وی،  امسال  بودجه قابل توجهی برای آزاد سازی و تملک محدوده طرح تقاطع غیر همسطح شهید اردستانی در  شهرداری منطقه10پیش بینی شده است .

 

 

 

نا بسامانی تابلو های راهنمای مسیر
پل های عابر پیاده موجود در مسیر فرودگاه شهید بهشتی تا اصفهان در گذر زمان آنقدر فرسوده شده اند که سیمای زنگ خورده آنها منظر این مسیر را مخدوش می کند. ظاهررنگ باخته این پل ها تنها معضل این ورودی نیست . عبور عابر پیاده از عرض مسیر  این آزاد راه  را به یکی از نقاط حادثه خیز تبدیل کرده است و پله های طولانی  این پل ها در غیاب پله‌های برقی بهانه را برای عابران پیاده فراهم می کند که گذر خود از عرض مسیر را توجیه کنند.  آزاد راه فرودگاه تا اصفهان  به تنهایی نمی تواند درجا به جایی شهروندان و گردشگران راه گشا باشند و بخش های دیگری به عنوان مکمل باید در کنار آنها قرار بگیرند تا این آزاد راه مفید واقع شود . یکی از مهم‌ترین این بخش‌ها تابلوهای راهنمای مسیر، تابلوهای علائم رانندگی  وخط کشی هستند که بدون وجود آنها مشکلات بسیاری برای رانندگان به وجود خواهد آمد .این تابلوها تنها از نظر ترافیکی از اهمیت بر خوردار نیستند و بخش مهمی از هویت بصری شهر را  نیز شامل می شوند.خط کشی های مسیر آزاد راه هم بسیار کم رنگ شده است و بخش‌هایی از این مسیر نیاز به خط کشی جدید دارد .مسیر فرودگاه شهید بهشتی از دو بخش تشکیل شده است و بخشی از مسیر در خارج از محدوده شهر اصفهان و بخشی در داخل محدوده قرار دارد . بخشی که خارج از محدوده شهر اصفهان است، از تابلو های راهنمای مسیر مناسبی بر خوردار نیست و بسیاری از این تابلو ها قدیمی و کم رنگ هستند . وقتی به بخشی از مسیر که در داخل محدوده شهر قرار دارد وارد می شویم، می بینیم تابلو های راهنمای مسیر جدید هستند و از وضعیت مناسبی برخوردارند . این تابلو ها با رنگ های سبز و قهوه ای شان از تابلوهای رنگ و رو رفته بخش اول مسیر متمایز هستند و شهروندان را به بخش های مختلف شهر راهنمایی می کنند .

 

 

مسیر فرودگاه بازتاب واقعی اصفهان نیست
بیشترین شناخت گردشگران از شهر در فضاهای باز شهری شکل می گیرد و این فضاها هستند که  تصویر برجسته شهر را می سازند. مسیر فرودگاه شهید بهشتی تا اصفهان یکی ازهمین فضاهای باز است . این مسیر که یکی از 11 ورودی شهراصفهان است ، ‌اولین نقطه ای است که گردشگران پس از فرودگاه به آن برمی خورند و  بخش عمده تصویر اولیه شهراصفهان  را شکل می‌دهد . حال  و هوا و قوت مکان این مسیر  در شکل دهی ذهنیت گردشگران در رابطه با  اصفهان ، شهری که پیش رو خواهند داشت، بسیار موثر است.به هم خوردن سلسله مراتب نظام کالبدی شهرسبب شده تا این ورودی شهربه عنوان یکی از حلقه های اتصال عملکرد مناسبی نداشته باشد و نتواند  نقش خود را به خوبی ایفا کنند .این مسیر حامل  هیچ پیام  یا تصویری از شهر اصفهان نیست. وجود مناسبات دوسویه میان فرودگاه و شهراصفهان درطول  این مسیر که یک الزام واقعی است ، نادیده انگاشته شده و ضرورت آن در سال های گذشته ،  احساس نشده است. برای شکل گیری این مناسبات  نوع رابطه مسیر فرودگاه   شهید بهشتی  تا شهر اصفهان باید باز نگری و از نو طراحی شود. این  مسیر می تواند ویترینی جذاب برای گردشگران باشد و فرهنگ،  توان مدیریتی و ظرفیت‏های گردشگری اصفهان را به رخ گردشگران  بکشد.در این مسیر برج کبوتری نیز از گذشته اصفهان به یاد گار مانده است . برج کبوتری که آنقدرفرسوده است که نمی‌تواند بخشی از تاریخ اصفهان را برای گردشگران به تصویر بکشد . این برج کبوتر اگر مرمت شود، می‌تواند یک جاذبه گردشگری باشد. در اطراف این برج کبوتر می‌توان  محور گردشگری عبوری تعریف کرد تا شهروندان و گردشگران از جذابیت‌های این محور بهره مند شوند.در این مسیر از بیلبوردهایی که جاذبه های گردشگری و تفریحی اصفهان را به گردشگران معرفی کند و حتی از معرفی معدودبرندهای اقتصادی شهر هم خبری  نیست؛ برندهای اقتصادی که بیلبوردهای بسیاری را در مسیر ورودی بسیاری از فرودگاه  های کلانشهر های جهان تسخیر کرده اند .

 

 

با پسماندها و نخاله های ساختمانی از گردشگران استقبال نکنیم
در مسیر فرودگاه شهید بهشتی تا شهر اصفهان چه بخشی که در داخل محدوده  قرار دارد و چه بخشی که در خارج از محدوده قرار دارد ، پسماندها و نخاله‌های ساختمانی بساری در حاشیه های دو سوی مسیر برروی هم انباشته شده است که منظر شهری را مخدوش می کند .در بخشی از مسیر که در محدوده شهرداری منطقه 14شهراصفهان  قرار دارد، تابلویی نظرها را به خود جلب می کند که بر روی آن نوشته شده است :‌ تخلیه پسماند و نخاله‌ها ی ساختمانی در این محدوده پیگرد قانونی دارد. اما  پسماندها و نخاله هایی که گرداگرد این تابلو روی هم انباشته شده اند، نشان می دهند تخلیه پسماند و نخاله های ساختمانی در این محل پیگرد قانونی نداشته است .بخشی از آزاد راه فرودگاه شهید بهشتی تا اصفهان از سرمایه ها ی طبیعی نیز برخوردار است که در حفظ همین اندک سرمایه طبیعی که منظر این مسیر را ارتقا می بخشد هم موفق نبوده ایم. در یک صبح بهاری بارانی که بر خلاف دیگر روزها از آلودگی هوا و غباری که بر تن درختان این مسیر بنشیند ، خبری نیست می‌توان به تماشای تصویر طبیعی زیبایی در این مسیر نشست . اما لذت تماشای این تصویر طبیعی کمیاب با مشاهده پلاستیک های رنگا رنگی که در میان درختان رها شده اند ، از میان می رود و جای احساس لذت را افسوس از میان رفتن این منظر طبیعی و بی‌توجهی شهروندان به این سرمایه می گیرد . این تصویر تاسف هر بیننده ، مسافر و گرد شگری را به همراه دارد. کیسه  پلاستیکی سال ها در طبیعت باقی می مانند و تجزیه نمی شوند و خود به یکی از معضلات زیست محیطی تبدیل می شوند .پسماندها و نخاله های ساختمانی در مسیر فرودگاه تا شهراصفهان تصویر غیر واقعی از اصفهان در ذهن گردشگرانی ترسیم می کند که برای اولین بار به اصفهان آمده اند . افرادی که از این مسیر عبور می‌کنند، از اصفهانی که  همیشه در مدیریت پسماند در میان کلانشهرها پیشگام و الگو بوده، تصویر از یک شهر ناموفق در مدیریت پسماند می سازد .  اصفهانی ها باید توجه کنند که با پسماند و نخاله ها ی ساختمانی از گردشگران استقبال نکنند.اصفهانی که همیشه در مدیریت پسماند برای دیگر شهر های کشور الگو بوده، این بار هم می تواند  مسیر فرودگاه تا شهر را که در حصار پسماندها و نخاله‌های ساختمانی گرفتارشده است ، نجات دهد . همکاری بین بخشی در مسیری که دو بخش با متولیان مجزا دارد،به رهایی از این پسماندها و ترسیم تصویر صحیح از اصفهان کمک می کند . ریختن پسماندها و نخاله های ساختمانی در ورودی اصفهان نباید به  اقدام  عادی تبدیل شود، به طوری که شهروندان به دیدن پسماندهای انباشته شده روی هم در این مسیر عادت کنند و برا ی اصلاح این تصویر اقدام نکنند و حساسیتی به ارتقای زیست‌محیطی این مسیر نداشته باشند .

 

 

مسیر فرودگاه امسال ساماندهی می شود
مدیر منطقه 10 شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه مسیر فرودگاه شهید بهشتی به عنوان یکی از ورودی  های شهر اصفهان از نظر ایمنی و زیبایی سیمای شهر از شرایط مناسبی برخوردار نیست،تاکید می کند : گردشگران و مسافرانی که از فرودگاه شهید بهشتی وارد اصفهان می‌شوند،  در ورودی شهر به منظره نازیبایی برخورد می‌کنند واین مناظر تاثیر نامناسبی بر تصویر ذهنی این افراد از شهر اصفهان می گذارد.عبد الرسول امامی با تاکید بر اینکه در مقایسه با  دیگر کلانشهر ها  ورودی اصفهان از سمت فرودگاه شرایط نامناسبی دارد، از طرحی می گوید که چند سال پیش برای ساماندهی ورودی شهر از سمت فرودگاه پیش‌بینی شده است.

 

 

 

مسیری که تشریفا ت نام گرفته است
مدیر منطقه 10 شهرداری اصفهان با تاکید بر زیباسازی این مسیر برضرورت  طراحی المان هایی زیبا یا  ایجاد فضاهای تفریحی در مسیر فرودگاه تا شهر تاکید می کند واز ضرورت همکاری مدیریت کلان استان و کلانشهر  اصفهان و اداره کل راه و شهر سازی می گوید.امامی تاکید می کند که  برای اجرای طرح  ساماندهی مدیریت کلان استان باید ورود پیدا کند و شهرداری هم همکاری کند.به گفته وی، زمانی می توان سرمایه گذار را برای اجرای طرح های ساماندهی این مسیر دعوت کرد که زیرساخت ها  برای اجرای آماده شده باشد .مدیر منطقه 10 شهرداری اصفهان می گوید : زمانی که طرح ساماندهی مسیر فرودگاه تکمیل شد می توان سرمایه گذاران  را به همکاری دعوت کرد.وی با بیان اینکه طرح ساماندهی ورودی فرودگاه  دراولویت اجرا قرار دارد و امسال اجرایی می شود ،به بخش های مختلف این طرح اشاره می کند و می گوید : محوطه سازی  مسیر فرودگاه شهید بهشتی به اصفهان، ایجاد فضای سبز و پیش بینی المان هایی در مسیر بخش هایی از طرح پیش بینی شده برای ساماندهی فرودگاه هستند. امامی تاکید می کند که در مسیر فرودگاه در محدوده محله حصه پل زیر گذر احداث می‌شود  تا ترافیک به مسیر پایین هدایت و دو محله حصه شمالی و جنوبی به یکدیگر وصل شود . وی با بیان اینکه امسال ردیف بودجه برای این طرح پیش بینی  شده است، می گوید :طرح ساماندهی  امسال اجرا می شود وبخش های دیگر آن در سال های بعد ادامه می یابد.

 

بدرقه های بی بازگشت
آزادراه فرودگاه محدوده حصه یکی از پرتصادف ‌ترین نقاط  اصفهان است و دلیل حادثه خیز بودن، نام آزادراه  است که برای این مسیرانتخاب شده و آزادراه بودن میزان سرعت مجاز رادر این مسیر افزایش داده است. سرعت بالای خودرو ها در این مسیر وقتی با تردد خودروهای سنگین همراه شده، از این آزاد راه مسیری ساخته که برای عبور ایمن نیست . تصادفات این مسیر تنها به خودروها ی شخصی و سنگین ختم نمی شود و غیرقابل کنترل بودن تردد عابران پیاده در این مسیر به افزایش تصادفات  دامن می زند . با وجود نصب توری و پل عابر پیاده بر روی این جاده، بی‌احتیاطی‌های بسیاری ازسوی شهروندان انجام می‌گیرد. شهروندان اصفهانی از ایمن نبودن آزادراه فرودگاه تا اصفهان گلایه دارند و سال‌هاست ایمن شدن این مسیر برای تردد را انتظار می کشند. خودروهای سنگین بسیاری که  در این مسیر تردد می‌کنند، دلهره‌های شهروندان اصفهانی و گردشگرانی را که برای رسیدن به اصفهان باید ازاین مسیر عبور کنند، افزایش می دهد. بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی که سفرهوایی را برای ورود به اصفهان انتخاب کرده اند و می خواهند خود را با تاکسی به  مرکز اصفهان برسانند ،هرلحظه نگران هستند که از عبور از این آزاد راه جان سالم به در نبرند. تنها جان گردشگران نیست که در این مسیر به خطر می افتد و چه بسیار بدرقه هایی که با بازگشت بدرقه‌کنندگان به خانه همراه نشده است و بدرقه‌کنندگان در میان راه  به سفر آخرت رفتند . همین چند سال پیش بود که نوعروسی که همسر خود را تا فرودگاه بدرقه می کرد و کمتر از دو هفته به مراسم عروسی اش مانده بود، از بدرقه بازنگشت تا جشن عروسی اش به مراسم عزا تبدیل شود .کم نیستند اصفهانی هایی که اعضای خانواده خود را دراین مسیر از دست داده اند و خاطره خوشی از  آن ندارند . بخشی از این آزاد راه خارج از محدوده شهر اصفهان قرار دارد و مدیریت شهربه تنهایی نمی تواند آن راسامان دهد و شهروندان اصفهانی انتظار دارند هماهنگی میان اداره کل راه و شهر سازی و شهرداری اصفهان تحقق یابد تا برای همیشه خیال شهروندان و گردشگران از تردد ایمن در این مسیر راحت شود .  

 

 

مسیر فرودگاه تا اصفهان ایمن می شود
معاون حمل و نقل و ترافیک  شهرداری اصفهان با بیان اینکه بیشتر مسیر فرودگاه تا شهر اصفهان در خارج ازمحدوده شهر اصفهان واقع شده که مسئولیت آن با اداره کل راه و شهرسازی است ، وضعیت این مسیر را از نظر ایمنی و زیبا سازی  مناسب نمی داند و از آن به عنوان مسیری یاد می کند که شایسته اصفهان نیست .مطالعاتی برای ساماندهی 11 ورودی شهر اصفهان که یکی از آنها ورودی فرودگاه  است، در شهرداری اصفهان  انجام شده که علیرضا صلواتی به آن اشاره می کند و مسیر فرودگاه شهید بهشتی تا اصفهان  را اولویت اول مدیریت شهر می شناسد؛ مسیری که تشریفات نام گرفته است . وی از تهیه طرحی  برای ساماندهی، زیبا سازی و ایمن‌سازی مسیر فرودگاه اصفهان خبر می دهد و بیان می‌کند این طرح باید در شورای ترافیک اصفهان بیان و در زمینه آن تصمیم گیری شود . طرح ساماندهی این مسیر  به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان، با همکاری استانداری ، شهرداری  و اداره کل راه و شهرسازی باید اجرایی شود .وی از اختصاص اعتباری برای اجرای این طرح در بودجه شهرداری اصفهان خبرمی دهد و تاکید می‌کند که اجرای این طرح به همکاری جدی اداره کل راه و شهرسازی نیاز دارد تا وضعیت مسیر بهبود یابد.صلواتی به تلاش برای برطرف شدن معضلات بخشی از مسیر که در داخل محدوده شهر قراردارد ونصب دوربین کنترل سرعت در این بخش از مسیر و اعمال قانون اشاره می کند.معاون حمل و نقل و ترافیک  شهرداری اصفهان  آزادراه بودن مسیر فرودگاه تا اصفهان و تعریف سرعت مجاز بالا برای این نوع مسیر را معضلاتی می‌داند که حادثه ساز است و تاکید می‌کند : سرعت باید دراین مسیر کاهش یابد و دوربین‌های ثبت تخلف سرعت ، تخلفات سرعــــت را رصد  کنند.شـــانه ســـازی مسیر ، رفع اختـــلاف سطح  مسیــــر فرودگاه تا شهر با حاشیه هایش  و ایجاد دسترسی برای روستاهای مجاور این مسیر  یعنی روستاهای حصه شمالی و حصه جنوبی ، جلوان و محدوده صنایع هوایی ،تامین دسترسی ایمن به زیرگذرها برای خودروهای سواری طرح هایی هستند که به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان باید اجرایی شوند تا این مسیر ساماندهی شود. صــــلواتی به پیشنهادهــــای حوزه حمل ونقـــــل وترافیک شهرداری اصــــفهان در تدویـــــن طرح  سامــــاندهی و ایمن‌ســـازی مسیــــر فرودگاه اشــــاره می کند .  افزایش عرض مسیر، افزایش لاین ‌ها در مسیر عبوری، ایجاد شانه درمسیر ، توسعه فضای سبز ، نصب جداکننده برای وسط مسیر، ایجاد مسیرهای اضطراری ، ساماندهی ورودی روستاهای حاشیه مسیر و روشنایی مسیر پیشنهادهای این حوزه برای طرح ساماندهی هستند .وی تاکید می کند که طرح ایمن سازی مسیر هم شامل خط کشی ها و دوربین های ثبت تخلفات سرعت می شود .صلواتی اظهار امید واری می کند  با حمایت مدیریت استان و اداره کل راه و شهر سازی طرح ساماندهی و ایمن سازی مسیر فرودگاه اجرایی شود و به نتیجه برسد.معاون حمل  نقل و ترافیک شهرداری اصفهان در پایان تاکید کرد این طرح پس از دریافت مــصــــوبه شــــورای ترافیــــک اســـــتان  اجـــــرایـــــی می شود.

 

 

پیش بینی سیستم های حمل و نقل متنوع 
اکنون  شهروندان اصفهانی و گردشگران داخلی و خارجی که هوایی به اصفهان آمده اند ، برای رسیدن به اصفهان  گزینه های بسیاری برای انتخاب سیستم حمل ونقل ندارند  و این مسیر را  تنها با تاکسی و اتوبوس طی می کنند و در این مسیر از حمل و نقل ریلی خبری نیست . تا همین چند سال پیش بود که تاکسی هم گزینه مطلوبی برای سفر به اصفهان نبود و تاکسی های مستقر در فرودگاه اصفهان از کیفیت لازم  برای استفاده گردشگران بر خوردار نبودند.اما سرانجام تاکسی های فرسوده نو  و آریو ها جایگزین سمندهای قدیمی شدند .مقدمات استفاده از تاکسی‌های VIP در فرودگاه اصفهان  نیز فراهم شد و با تفاهم نامه ای که مدیریت سرمایه‌گذاری ومشارکت‌های شهرداری اصفهان در اوایل سال 1395 با شرکتی خصوصی بست، قرار شد تاکسی‌های VIP با امکانات مناسب و با برند خاص برای استقبال از گردشگران در فرودگاه شهید بهشتی  اصفهان مستقر ‌شوند.برای دسترسی شهروندان و گردشگران یک خط اتوبوسرانی هم از میدان احمد آباد تا فرودگاه پیش‌بینی شده است که این خط اتوبوسرانی اکنون تنها دو اتوبوس دارد. این اتوبوس ها نیز ظاهری مناسب دارند و ازبین اتوبوس های جدید  انتخاب شده اند و هر نیم ساعت یک بار از میدان احمد آباد حرکت می کنند و مسافران را به فرودگاه می رسانند .معاون حمل ونقل وترافیک شهرداری اصفهان به مناسب بودن ظاهر اتوبوس های خط اتوبوسرانی میدان احمد آباد تا فرودگاه تاکید می کندومی گوید: درفرودگاه اصفهان تابلوهای راهنمای مسیر خط اتوبوسرانی را دربخش های مختلف می توانیم مشاهده کنیم .علیرضا صلواتی بر پیش بینی دیگر سیستم های حمل و نقل برای مسیر فرودگاه تا اصفهان تاکید می کند و از در دستور کار قرار گرفتن این طرح و آغاز مطالعاتی برای فراهم شدن زمینه اجرایی آن خبر می دهد .معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات انجام شده ، دسترسی ریلی به فرودگاه فراهم خواهد شد،  از انتخاب مشاوربرای  این طرح می گوید که در بر نامه پنج ساله شهرنیز  پیش بینی شده است واین  مشاور در زمینه فراهم کردن دسترسی ریلی مطالعاتی انجام  می دهد . وی تاکید می کند که در ساماندهی حمل و نقل مسیر فرودگاه اصفهان از تجربیات کلانشهرهای جهان استفاده می شود .معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه برای یکپارچه سازی سیستم های حمل و نقل در مسیر فرودگاه تا اصفهان تلاش می شود .صلواتی با اشاره به اینکه اکنون تاکسی و اتوبوس تنها سیستم های حمل و نقلی در مسیر فرودگاه تا شهر هستند ، تاکید می کند که برای دسترسی راحت تر و آسان تر شهروندان باید سیستم های حمل و نقل متنوعی برای این مسیر پیش بینی شود.

url : http://hammahale.com/node/16106

دیدگاه جدیدی بگذارید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.