شماره های پیشین

نیاز محله

تاریخ درج : سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

نیازهایی از جنس فرهنگی اجتماعی
توسعه فرهنگی در هر منطقه ای موجب ارتقای كیفیت زندگی در آن منطقه می شود. اجرای پروژه های سخت افزاری اگر همزمان با طراحی و اجرای پروژه های نرم افزاری نباشد،‌ نه تنها مشكلات منطقه را بر طرف نمی كند چه بسا موجب كج كاركردی و انحراف از مسیر این پروژه ها نیز شود. با نگاهی به اولویت نیازهای شهروندان در موضوعات فرهنگی اجتماعی در منطقه 10 (شناسنامه فرهنگی منطقه) می توان به این نكته پی برد كه مقابله با مشاغل مزاحم،‌ آموزش شهروندی، برگزاری جشن ها و برنامه های شاد و مفرح،‌ ایجاد امكانات و سالن های ورزشی،‌ ایجاد امكان تفریح و بازی برای كودكان، خانه های فرهنگ،‌فرهنگسرا ها و كانون های فرهنگی،‌ ایجاد مراكز تفریحی، ایجاد سالن مطالعه و كتابخانه و ایجاد باغ های خاص به ترتیب در اولویت نیازهای فرهنگی این منطقه قرار دارد.

 

 

 

پایبندی به آداب و رسوم محلی
هویت فرهنگی مهم ترین نوع هویت است. هم از نظر ساخت و محتوا و هم از نظر شرایط زمانی. در واقع فرد باید به درستی فرهنگ خود را بشناسد،‌ وجوه امتیاز آن را نسبت به سایر فرهنگ ها بداند و در پرورش و گسترش آن تلاش کند. در پژوهشی كه توسط رصدخانه فرهنگی اصفهان در این منطقه صورت گرفته شاهد هستیم كه با توجه به اظهارات پاسخگویان بالغ بر 82 درصد معتقدند كه باید به آداب و رسوم محلی پایبند بود. با این حال تنها نزدیک به 40 درصد اظهار كرده اند كه آداب و رسوم خاصی در محله شان وجود دارد. این نكته از این نظر حائز اهمیت است كه اگر برنامه ریزی فرهنگی درستی برای حفظ و احیای آداب و رسوم محلی در این منطقه صورت بگیرد می تواند به عنوان پتانسیلی برای توسعه فرهنگی منطقه باشد. از طرفی با توجه به اینكه این منطقه به عنوان ورودی شرق اصفهان محسوب می شود،‌ با برگزاری رویدادهایی از جنس آداب و رسوم محلی علاوه بر ایجاد جاذبه گردشگری،‌می توان انتظار رونق اقتصادی را نیز داشت.

 

 

 

مسجد محله محور فعالیت های فرهنگی
تعریف برنامه های فرهنگی در كنار ایجاد زیرساخت های فرهنگی می تواند نقش بسزایی در ارتقای شاخص های فرهنگی یک منطقه داشته باشد. در شناسنامه فرهنگی منطقه 10 آمده است كه  68 درصد پاسخگویان مسجد محله را محور فعالیت های فرهنگی دانسته اند و 51 درصد نیز در مسجد محله شان حضور فعال داشته اند. نزدیک به نیمی از پاسخگویان به وجود برنامه‌های فرهنگی در محله معتقدند اما فقط حدود 34 درصد آنها در كلاس های آموزشی فرهنگی محله شان شركت می‌كنند. این نتایج به ما این مهم را گوشزد می كند كه همچنان مساجد می توانند به عنوان محور توسعه فرهنگی محلات از جایگاه ویژه ای برخوردار باشند. البته شرط این محوریت،‌ دوری از تک كاركردی بودن مساجد و تعریف برنامه های فرهنگی اجتماعی با مشاركت متولیان مساجد، مدیریت شهری و شهروندان است. دراین صورت می توان امیدوار بود هویت فرهنگی محلات ارتقا پیدا کند.

url : http://hammahale.com/node/16109

دیدگاه جدیدی بگذارید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.