شماره های پیشین

درمان محروميت منطقه 10 با شهرک سلامت

تاریخ درج : سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
بررسی پروژه ای موفق از مشارکت بخش خصوصی و مدیریت شهری

گروه هم محله

 

 

 

منطقه 10 را می توان از نظر شاخص های توسعه اجتماعی اقتصادی یكی از محروم ترین مناطق شهری اصفهان عنوان كرد. این محرومیت در شاخص های فرهنگی آموزشی نیز محسوس تر است. نتایج پژوهشی كه سال 92 صورت گرفته و نتایج آن در فصلنامه مطالعات و برنامه ریزی شهر (سال اول،‌شماره دوم) منعكس شده است نشان می دهد، منطقه 10 عنوان محروم ترین منطقه با كمترین میزان توسعه یافتگی را به خود اختصاص داده است. این موضوع یكی از نشانه های نبود توسعه پایدار اصفهان طی سال های گذشته بوده است كه نیازمند بازنگری در برنامه ریزی و مدیریت توسعه در این شهر است. برای برقراری توازن اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و توسعه پایدار منطقه 10، پیشنهاد می شود این منطقه در اولویت برنامه ها و سرمایه گذاری های اقتصادی اجتماعی و همچنین توسعه مراكز فرهنگی آموزشی قرار بگیرد.

 

 

 

عاملی برای تحرک توسعه ای منطقه
ایجاد ظرفیت های اقتصادی فرهنگی در این گونه مناطق می تواند به عنوان عاملی برای تحرک توسعه ای به شمار بیاید. از جمله مصداق های این ظرفیت، شهرک‌هایی است كه با رویكردهای مختلف در این مناطق احداث می شود. شهرک سلامت كه كلنگ آن در سال 90 در حاشیه منطقه 10 به زمین خورد و فاز اول آن در مرداد 95 به بهره برداری رسید،‌ به عنوان یک ابرپروژه مشاركتی شهرداری و بخش خصوصی، عاملی شده است كه مسیر توسعه ای این منطقه را تغییر دهد. اینكه این پروژه تا چه میزان در تحقق اهداف بلندپروازانه خود از جمله تبدیل كردن اصفهان به قطب گردشگری سلامت و توریسم درمانی،‌ تحقق عدالت سلامت، كاهش ترافیک شهری و تمركز زدایی موفق خواهد بود محل بحث فعلی نیست و در آینده‌ای نزدیک می توان با مشاهده نتایج ملموس آن بهتر درباره آن قضاوت كرد. ( هر چند پیش‌بینی ها حاكی از تحقق این اهداف دارد) با این وجود آثار كوتاه مدت این پروژه بر توسعه منطقه 10 قابل كتمان نیست و با توجه به اینكه در سند چشم انداز شهر اصفهان، گردشگری و سلامت جزو اولویت های توسعه استان است، می توان امیدوار بود این شهرک نقشی فراملی و فرامنطقه ای ایفا كرده و از این رهگذر،‌ بستری برای پویایی و رونق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه 10 نیز باشد.

 

 

 

سهم ما از گردش 150 ميليارد دلاری گردشگری سلامت
صنعت گردشگری سلامت با گردش مالی ۱۵۰ میلیارد دلاری یکی از صنایع مهم دنیا محسوب می شود. کشورهای همسایه ایران از جمله ترکیه برنامه ریزی خوبی در این زمینه انجام داده است. این در حالی است که از نظر علم پزشکی ایران مقام اول را در منطقه دارد و اصفهان با داشتن مراكز علمی، دانشگاهی و درمانی قوی جایگاه ویژ ه ای در این میان دارد. شاید به همین دلیل بوده است كه بر اساس تصمیم کمیته بهداشت شورای سوم اسلامی شهر اصفهان در خرداد 87، احداث پنج شهرک سلامت در نقاط مختلف این شهر مصوب شد. به دنبال این تصمیم اولین شهرک سلامت این کلانشهر به منظور دسترسی آسان شهروندان به امکانات بهداشتی و درمانی در ضلع شرقی اتوبان شهید آقابابایی و در مجاورت حلقه سوم ترافیکی شهر جانمایی و در مهر سال 90 با حضور پروفسور سمعیی کلنگ اجرای آن به زمین زده شد و سال گذشته از فاز اول آن بهره برداری شد. شهرک سلامت یکی از ابر پروژه های منطقه ۱۰ شهرداری محسوب می شود که با مشارکت شهرداری و بخش خصوصی در پنج فاز تعریف شده است.

 

 

 

درد دل سرمايه گذار
امروز شهرها برای اداره و توسعه خود راهی جز مشاركت با بخش خصوصی ندارند. این بخش خصوصی است كه می تواند با مشاركت مدیریت شهری، اقتصاد شهر را رونق بخشد. موضوعی كه مجری و سرمایه گذار پروژه شهرک سلامت نیز بدان اذعان دارد. به گفته مسعود صرامی خیلی راحت می شود در کشور کار کرد و نیاز به سرمایه گذار خارجی نداریم و سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی می توانند در اجرای پروژه های شهری کمک کنند. همین دیدگاه باعث شده است كه این سرمایه گذار اولین شهرک سلامت كشور و منطقه را در منطقه 10 اجرا كند. او پروژه شهرک سلامت را طرحی نو و خط شکن می داند كه البته نیازمند بررسی آسیب‌های اجتماعی نیر هست. صرامی معتقد است اگر سرمایه گذاران اصفهانی كه امروز نصف جمعیت آنها در کیش و مشهد سرمایه‌گذاری كرده اند، در خود اصفهان سرمایه گذاری می كردند این شهر بعد از ۳۸ سال با وجود اینکه شهری توریست پذیر است از نبود زیرساخت های لازم برای اراده خدمات به توریست ها ( و توریست های سلامت) رنج نمی برد. موضوعی كه این سرمایه‌گذار به آن اشاره می كند تلنگری است كه باید مورد توجه مدیران شهری و استانی قرار بگیرد تا بسترهای لازم را به آسان ترین شكل ممكن برای جذب سرمایه و سرمایه گذار به شهر اصفهان فراهم كنند.

 

 

 

ساماندهی خدمات درمانی
تمركز مراكز و مطب های درمانی در حلقه مركزی شهر، علاوه بر ایجاد ترافیک،‌آلودگی هوا و آلودگی صوتی امكان دسترسی سریع و عادلانه به خدمات درمانی را نیز از شهروندان ساكن در دیگر مناطق گرفته است. این در حالی است كه ساماندهی خدمات درمانی موضوعی است كه در شهری همانند اصفهان ضروری است. رئیس كمیسیون بهداشت و درمان شورای اسلامی شهر نیز بر این مهم تاكید دارد. برشان می گوید پروژه شهرک سلامت به توزیع عادلانه خدمات سلامت کمک می کند و ساخت چنین مکان هایی باید ادامه داشته باشد. او با اشاره به اینکه این طرح توجیه اقتصادی به دنبال دارد، معتقد است شهرک سلامت علاوه بر ارائه خدمات درمانی به شهروندان اصفهانی می تواند به مردم کشور و سایر کشورها خدمات ارائه کند. در صورت تحقق این مهم است كه می توان امیدوار بود علاوه بر انتفاع استان و شهر اصفهان از نتایج مثبت اقتصادی این پروژه،‌ چهره منطقه 10 نیز به كلی تغییر خواهد كرد و در زمره مناطق برخوردار و توسعه یافته شهر قرار خواهد گرفت. از این رو ضروری است كه مدیریت شهری و شورای پنجم نگاه ویژه ای به این طرح داشته باشند و در جهت رفع موانع و چالش های احتمالی پیش روی تكمیل فازهای بعدی این پروژه تلاش كنند.

url : http://hammahale.com/node/16110

دیدگاه جدیدی بگذارید

Plain text

  • هیچ تگ HTML ی مجاز نیست.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.